Wydawać by się mogło, że stomatologia jest wąską dziedziną medycyny, która zajmuje się jedynie leczeniem zębów. Tymczasem w jej istocie chodzi przede wszystkim o wygląd jamy ustnej. Właśnie dlatego w jej obrębie powstała stomatologia estetyczna, która zakłada wykonywanie tych zabiegów i kuracji, które stawiają na poprawę wyglądu zębów. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że to najczęściej przez pryzmat wyglądu ocenia się stan uzębienia drugiego człowieka. Jakie zabiegi stomatologii estetycznej są najczęściej wykonywane?

Piękne i białe zęby

Gdy mowa o wyglądzie zębów nie można pominąć odcienia ich szkliwa. Wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych odbywa się przy pomocy specjalnych nakładek wybielających lub poprzez zakładanie licówek. Do pierwszej kuracji kwalifikują się te osoby, którym zależy na niewielkiej poprawie wyglądu ich zębów. Mówiąc „niewielkiej” mamy na myśli poprawę koloru o kilka odcieni. Ci z kolei, którzy posiadają silnie zniszczone zęby i zdegradowane szkliwo kwalifikują się do założenia licówki. Może to być pojedyncza nakłada lub kompleksowo wykonany zabieg na wszystkich zębach. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta.

Ważna kwestia zapobiegania

Stomatologia estetyczna to także zapobieganie chorobom dziąseł i szkliwa. Pomaga w tym higienizacja, czyli zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Wykonywany jest on przez stomatologa lub higienistkę i jest bezbolesny dla pacjentów. Podczas kuracji wykonuje się kolejno skaling, czyli usuwanie kamienia za pomocą ultradźwięków i piaskowanie, czyli usuwanie resztek kamienia pozostałego na szkliwie. Następnie wykonuje się polerowanie i lakierowanie. Fluoryzacja jest szczególnie ważna dla hamowania rozwoju chorób w przyszłości.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...