Niewielu ludzi wie, że stomatologia nie jest wąską dziedziną medycyny. W jej skład wchodzi wiele specjalizacji, dzięki którym możliwe jest odpowiednie dbanie o zdrowie pacjentów. Jedną z nich jest stomatologia specjalistyczna, zakładająca silną ingerencję w uzębienie pacjentów. Choć wydawać by się mogło, że ciężko wymienić jakikolwiek zabieg wchodzący w jej skład, to najprawdopodobniej niemal każdy dorosły człowiek z nich korzystał. Chodzi przede wszystkim o leczenie kanałowe i ekstrakcję zęba. Co warto wiedzieć?

Kwestia leczenia

Leczenie kanałowe zakłada ingerencję w zęby, których miazga została uszkodzona. Stomatolog w pierwszym kroku musi starannie usunąć miazgę zęba i przygotować kanały do oczyszczenia. Następnie za pomocą specjalistycznych narzędzi przeprowadzane jest mechaniczne opracowanie kanałów i ich płukanie, które umożliwią dokładne usunięcie pozostałości miazgi bezpośrednio z kanałów.  Kolejny etap polega na uzupełnieniu korzeni za pomocą specjalnego materiału i przygotowanie się do odbudowy korony zęba.

Usuwanie zębów

Do zabiegów stomatologii specjalistycznej zalicza się także ekstrakcja zęba, czyli nic innego, jak jego usunięcie. Dentysta decyduje o ekstrakcji na bazie kondycji zęba. Gdy nie kwalifikuje się on do dalszego leczenia przeprowadza się zabieg usunięcia go z jamy ustnej. Często chirurgia stomatologiczna przeprowadzana w tym zakresie zakłada wykonanie szwów na dziąśle. Ma to miejsce najczęściej w przypadku usuwania ósemek, które pozostawiają dużą ranę w jamie ustnej, powodującą dyskomfort.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...