Dokładnie wykonane badanie jamy ustnej składa się nie tylko z uzupełnienia ubytków, czy usunięcia bolącego zęba. Stomatologia zakłada przeprowadzenie w pierwszej kolejności czynności, jaką jest diagnostyka. Ta może odbywać się dwojako, ponieważ może być to przeprowadzane rozpoznanie przez dentystę, który używa w tym celu lusterka i zgłębnika oraz rozmawia z pacjentem lub diagnostyka radiologiczna, zakładająca wykorzystywanie w celu rozpoznawania chorób uzębienia specjalistycznych urządzeń diagnostycznych. Co warto wiedzieć na temat ostatniej z metod?

Znaczenie dla badań

Diagnostyka radiologiczna to nic innego, jak prześwietlenie zębów. Wykonuje się je w specjalistycznym gabinecie, wyposażonym w pantomogram. Za jego pomocą wykonuje się RTG zębów, czyli zdjęcie, które otrzymuje się przy użyciu promieni rentgenowskich. RTG zęba pozwala wykryć nie tylko choroby szkliwa, lecz także niewyrznięte zęby, czy nieprawidłowości w otaczających szczękę narządach. To właśnie zdjęcie pantomograficzne stanowi podstawę do określenia w szczegółowy sposób dolegliwości pacjenta.

Specjalistyczne zabiegi

Najważniejszą zaletą, jaką posiada zdjęcie panoramiczne jest jego wygodna do odczytywania forma. Zęby pacjenta ułożone są bowiem na jednej płaszczyźnie, co pozwala stomatologowi na łatwe rozpoznanie chorób uzębienia. Często z wykorzystaniem diagnostyki radiologicznej przeprowadza się zainstalowanie implantów, czy leczenie ortodontyczne. Nie ma lepszej metody by wykryć nieprawidłowości w jamie ustnej, niż dzięki prześwietleniu szczęki.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...